Навчально – методичний посібник для дітей раннього віку «Пальчики - знайчики»

«Якщо рученьки – гравці, тоді дітки всі – знавці»

Дидактичні завдання. Створювати умови для нагромадження дітьми власного пізнавального досвіду, для встановлення формоутворювальних рухів руки, розвитку дрібних м’язів пальців, для активного  радісного спілкування. Вчити вправно діяти в уявній ситуації. Удосконалювати вміння розпізнавати і називати основні кольори, впізнавати тварин за характерними зовнішніми ознаками, звуконаслідувати їх. Розвивати дотиково-зорову координацію дій, орієнтацію в просторі, мовлення, увагу та уяву. Виховувати наполегливість, цілеспрямованість, бажання досягати результату, цікавість до світу природи.

Допоможи їжачку

- Дітки, погляньте кого ми зустріли ? (Їжачка) Подивіться  який він сумний, це тому що їжачок дуже полюбляє ласувати яблуками, але яблучко виросло дуже високо, щоб до нього дістатись потрібно вилізти по драбинці. Але, їжачок  не вміє лазити по драбинці, давайте йому допоможемо. Поставимо пальчики біля драбинки і  наступаючи по черзі пальчиком на кожну щабельку виліземо разом з їжачком до яблучка.

Вгору впевнено робить кожен крок.

«Що з тобою трапилось, Їжачок?»

Хочу дуже яблучка.

Не хочу молочка

Допоможи  метелику

- Малята, подивіться хто до нас прилетів? (Метелик)

Так, молодці, у нашого метелика є  улюблена квітка,  найгарніша та найбільша. Але метелик заблукав і не може знайти свою квіточку. Давайте допоможемо  метелику, поставимо пальчики на  маленькі  квіточки  і крокуючи по ним знайдемо найбільшу квітку.

Чарівні метелики часу не гають

З квіточки на квіточку весело літають,

Квіточки чудові, різнокольорові.

Гарнесенько зростають

Діток звеселяють.

Допоможи  мишці

- Дітки, кого ми з вами зустріли? (Мишку)  Що мишка полюбляє найбільше? (сир). Так, але він знаходиться дуже високо. Щоб до нього дійти потрібно піднятися по східцях, наступаючи пальчиками на кожну сходинку. Давайте проведемо мишку вгору.

Мишка бігала, стрибала

І сходинки рахувала.

Не прогризла вона дір,

А знайшла там лише сир.

Допоможи собачкам

-Дітки відгадайте загадку:

І в вечорі і зранку

Вартую я на ґанку.

І кусаю, і гарчу -

В дім чужих  не пропущу.  (Собачка)

Так, це собачка, а що вона найбільше полюбляє їсти? (кісточку). А як звуть її діточок? (цуценята). У нашої собачки є також діточки і щоб їх нагодувати собачки піша знайти для них кісточку і заблукала. Давайте допоможемо їй відшукати діток по їх слідах, за допомогою наших пальчиків, наступаючи на кожен слід, проведемо собачку до цуценят.

Мама кісточку знайшла,

А їсти не стала.

По слідах вона пішла,

Діточок відшукала.

Допоможи равликам

- Дітки, кого ми з вами зустріли? (Равлика)

Так, погляньте, це ж зовсім маленькі равлики, вони загубили свою маму. Давайте їм допоможемо знайти стежечку, яка веде до мами. В кожного равлика ця стежечка кольорова, така я у них ріжки. Якого кольору ріжки по такій доріжці  пальчики покажуть  маленькому равлику шлях до мами.

Равлики кумедні,

Милі  та не вредні,

По стежинці поспішають

Свою матусеньку шукають.

Колобок

- Дітки, хто від баби втік, від діда втік? (Колобок) Так, Колобок. Давайте поставимо пальчики на стежечку і будемо подорожувати разом з ним.

Наш веселий колобок

По лісу гуляє

Від бабусі до звірят,

Швидко  поспішає.

Знайди клубочок

- Малята, погляньте хто це? (Котик) А чим він найбільше полюбляє гратися (клубочком ниток). Поки кошеня гралося клубочок зовсім заплутався. Давайте поставимо пальчик на ниточку і допоможемо кошеняті розплутати клубочок.

Вередливе кошенятко

Захотіло гратися,

І по нитці кольоровій

До клубочка дістатися.

Знайди маму

- Дітки, хто з лісу до нас прийшов? (лисичка, ведмедик, зайчик).Так, це лісові звірята вони загубили своїх діточок. А як звуть їхніх діток? (лисенята, ведмежата, зайченята). Звірі дуже засумували за своїми дітками. Давайте знайдемо стежечку для кожного з дитинчат щоб вони зустріли своїх мам. По якій стежці будуть йти ведмежата? (синій).і.т.д.

Зайченята стрибунці – весело стрибають,

Прудні ніжки, довгі вушка вони розминають,

Доки світить сонечко весело гуляють,

А як звечоріє до мами поспішають.

Хитрі лисенятка  на полянці грались

Задеревами й кущами весело сміялись.

А коли нарешті дуже зголодніли

Постежинці до матусі весело побігли.

Ведмежата по малину ходили,

В лісі свою маму загубили

Не дамо їм сумувати

Допоможем маму відшукати.